top of page
кунштики_лого-04.png

Кунштики – проєкт, який ми запустили в час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, щоб зацікавити дітей різними галузями науки, дати змогу поспілкуватися з науковцями з різних сфер та просто розважити цікавими науковими інтерактивами. Цей проєкт став можливим завдяки підтримці програми «Єднання заради дії» та об’єднав насамперед внутрішньо переміщених дітей з різних куточків України, а також тих, хто виїхав за її межі через війну.

Кунштики: розмова з астронавтом Скоттом Келлі

Як астронавти живуть у космосі, що їдять, чим займаються і що набільше цінують після повернення на Землю? Про це «Куншт» і наші маленькі слухачі поспілкувалися з американським астронавтом Скоттом Келлі, що здійснив чотири космічних польоти.

Кунштики: як працює мозок

Разом із фізіологинею та кандидаткою біологічних наук Вікторією Кравченко дізнавалися, як так сталося, що звідкись у природі взялася така неймовірно точна обчислювальна машина, яка ще й уміє думати, де ховаються наші фантазії та емоції, а також як науковцям вдається розкривати загадки мозку.

Кунштики: хімічний погляд на світ

Багато хто каже, що це магія, але насправді це хімія! Ця наука неймовірно цікава й загадкова, а провів її до нас хімік Віктор Задоянний. Ми дізналися, як хіміки бачать світ, поговорили про місце хімії серед інших наук та в культурі людства, а також навчилися спостерігати за реакціями, які робили самі.

Кунштики: мікроби

Якщо ви думаєте, що люди — господарі Землі, тоді ви ще не знаєте, хто тут справжні боси! Разом з мікробіологинею Оленою Лівінською поговорили про роль мікроорганізмів у розвитку та підтримці життя на планеті.

Кунштики: генетика

Як часто тобі казали, що в тебе мамині очі? А татів ніс? А чи бувало, що порівнювали риси твого характеру на когось з батьків, кажучи «в маму вдалася» або ж «весь у батька»? Разом з генетиком Олександром Колядою дізнавалися, як усе працює насправді й хто такі ці загадкові гени, які до всього причетні.

Кунштики: біоритми

Чи чули ви колись про біоритми? Гайда розбиратися разом з нами що воно таке. Допомагати нам буде кандидатка біологічних наук Ольга Маслова. Разом з пані Олею з‘ясуємо, що таке біологічний годинник, чи є якісь годинники у наших тілах і де вони розташовані та чому важливо, щоб наш внутрішній час синхронізувався із зовнішнім. 

Кунштики: подорож українською мовою

Запрошуємо у цікаву подорож українською мовою, під час події ми зануримося в лексику та фразеологію; дізнаємося, чим українська мова відрізняється від інших; пригадаємо наші знання про значення слів; знайдемо лексичні помилки в піснях сучасних українських виконавців; розгадаємо зміст крилатих висловів та фразеологізмів. А проведе нас у цю подорож учитель української мови та літератури Артур Пройдаков.

Кунштики: які тварини жили на території України

Разом з палеонтологом Вадимом Яненком з’ясували хто такі палеонтологи, чим вони займаються, чому їх плутають з археологами, а також які тварини минулого жили колись на території сучасної України і де сьогодні можна побачити їхні скам'янілості.

Кунштики: що таке суспільство і яка роль соціологів

Чи задумувались ви про те, що таке суспільство, чи схоже воно на вулик, як між собою взаємодіють мільйони людей та хто, зрештою, такі соціологи, які всі ці питання досліджують? Відповіді нам допоміг знайти соціолог Данило Судин.

Кунштики: подорож до екзопланет

Люди протягом століть уявляли і мріяли про планети біля інших зірок, а потім, 30 років тому, і вперше їх відкрили! Сьогодні точно відомо про тисячі планети навколо найближчих до Землі зірок. Дізнавалися про них від астронома Максима Ціжа.

Кунштики: генерування картинок мережами

Разом з Олексієм Ігнатенком, професором факультету прикладних наук УКУ, дізналися, як сформулювати свій запит мережі, щоб згенерувати шедевр і навіть спробували це зробити під час події.

Кунштики: що таке гроші

Разом з економістом Володимиром Вахітовим дізнавалися, що таке гроші, звідки вони беруться, як люди приймають рішення, на що і скільки грошей потрібно витратити та як можна найбільше отримати задоволення від того, що ми витрачаємо.

Кунштики: штучні нейронні мережі

Спілкувалися з розробником Артемом Чернодубом про те, що штучні нейронні мережі, які є одним із найпоширеніших інструментів для створення систем штучного інтелекту, як вони працюють та які дивовижні застосунки можливо створювати на їх основі.

Кунштики: магічне мислення та міфи

Як зароджувалися й розвивалися міфи, які форми мали первісні вірування, що таке магічне мислення, як воно досі впливає на нас і що таке карго-культи? Намагаємося зрозуміти, що каже про це наука. І допомагає нам у цьому фольклористка й антропологиня Дар'я Анцибор.

Кунштики: дослідження Марса

Марс! Що це за дивовижна планета? Хто чи що на ній живе? Що ми знаємо про цю планету і що ще можемо дізнатись? Чому вона нас так манить? Про це Кунштикам розповідає Мирослав Кашеба, астроном, популяризатор науки, вчитель школи «Ерудит».

Кунштики: як працюють археологи

Чи можуть череп’я, кремінці та поламані залізячки розповідати історії? Цілком! І в цьому немає жодної магії. Накопичені протягом кількох століть наукові знання дозволяють археологам досить впевнено «перекладати» з мови речей на мову людей. Як вони це роблять — розповідає кандидат історичних наук та археолог Євген Синиця.

Кунштики: як жили козаки

Занурюємося в історію, а саме – у побут козаків. Дізнаємося, як вони жили, де спали та як відпочивали. А знайомить нас з козаками кандидат історичних наук, викладач та автор книг про козаків Олексій Сокирко.

bottom of page